Soğuk Havalarda Yüz Felci Riski Artıyor

Kış aylarında soğuk ve rüzgarlı havaya maruz kalınması yüz felcine davetiye çıkartıyor. Bu önemli hastalık tedavi edilmediği takdirde kalıcı hasarlara neden olabiliyor.

Yüzün mimik kaslarına giden sinirlerde, özellikle kulak içerisindeki ve kulak arkasındaki kemikte ortaya çıkan ödem ve iltihaplar yüz felci şeklinde kendini göstermektedir. Rahatsızlığın teşhisinde kişiden ıslık çalması veya nefesini üflemesi istenmektedir. Yüz felci geçiren kişiler bunları yapamamaktadır. Daha ileri olgularda çiğneme güçlüğü ve ağızdaki kaymadan dolayı yutma güçlüğü problemleri görülebilmektedir. Ayrıca uyurken yüzün problemli tarafındaki göz tam kapanmadığı için göz kuruluğu ve enfeksiyon riski de ortaya çıkmaktadır.

-Önlem almayı ihmal etmeyin

Soğuk ve rüzgarlı havalarda yüz ve kulak iyi korunmalıdır. 

Kış aylarında bere ve kulaklık kullanımı yüz felcine yakalanma riskini azaltacaktır.

 -Ani ısı değişimlerinden kaçınılmalıdır. 

Aşırı sıcak bir ortamdan soğuğa çıkarken mutlaka önlem alınmalıdır.

 -Kış aylarında gribal enfeksiyonlar ve kulak enfeksiyonları da yüz felcine yatkınlığı artırmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.

-Salgın hastalıkların neden olduğu yüz felcinden korunmak için kalabalık ve iyi havalandırılmamış ortamlardan uzak durulmalıdır, ayrıca  ıslak saçla dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir.

 -Uyku ve beslenme düzenine her zamankinden daha çok dikkat edilmelidir. 

Stresten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Yüz felci olgularında tedaviye erken dönemde başlanması, bunun egzersiz ve gerektiğinde fizyoterapiyle desteklenmesi hem iyileşmeyi hızlandırmakta hem de kalıcı hasar olasılığını azaltmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu